26 Ocak 2020 Pazar 20:45:31

Yeni Üye  |  Üye Giriş  |  Şifrem Ne?
Şile Belediyesi
Şile Bizim FM
Şile Kaymakamlığı
Ulusal Basın
Basında Şile Port
Sizden Gelenler
Ağva'ya Acil Destek

Aşırı yağışlar sonrası su baskınlarına maruz kalan Ağva Mahallemize Belediyemizin koordinasyonu eşliğinde acil destek yardımları yapıldı. Su baskını nedeniyle evleri zarar gören vatandaşlarımıza Şile Belediyesi, Kızılay ve İ.B.B Sosyal Hizmetleri tarafından gıda, giyecek battaniye ve yatak yardımı sağlandı. Belediye Başkanımız Can Tabakoğlu'nun bizzat koordine ettiği acil müdahale, tahliye, gıda, barınma, ihtiyaç, temizlik, yıkama ve hasar tespit çalışmaları 28 Ekim Perşembe gününden başlayarak 31 Ekim Pazar gününe kadar aralıksız sürdürüldü.

Geçtiğimiz günlerde tüm yurdu olumsuz etkileyen ve birçok kent merkezinde su baskınları ve buna bağlı olumsuzluklara yol açan aşırı yağışlar, Ağva Mahallemizde de bir takım hasarlara yol açtı. Aşırı yağışlar Ağva'da 58 konutu ve 194 vatandaşımızı olumsuz etkiledi. 6 adet depo ve işyeri su baskını nedeniyle hasar görürken, 1 işyeri kullanılamaz duruma geldi. Birçok otel ve meskende sorun yaşandı.

Yağışların başlamasıyla birlikte 28 Ekim Perşembe günü bir kriz masası oluşturan Belediyemiz çalışmalarını Şile Kaymakamlığı Afet Koordinasyon Merkezi, Şile İtfaiye Amirliği, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, Kızılay ve İ.B.B ile kruduğu kriz masasında eşgüdümlü olarak sürdürdü. Şile Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalar 28 Ekim günü başladı. Yağışların başlamasıyla birlikte Ağva'da saat başı dereler temizlenerek suyun akışkanlığı sağlandı. 29 Ekim Cuma gecesi saat 03:00 sularında yağışların tehlikeli noktaya geldiği kriz masası tarafından tespit edildi ve önlemler artırıldı. Saat 04:00'te tehlike arz eden noktalardaki evlerin tahliye çalışmaları başlatıldı. Tahliye çalışmaları ekiplerimiz tarafından gün ağarana dek devam etti. Evleri zarar gören ve barınma ihtiyacı ortaya çıkan 194 vatandaşımız Kanan İlköğretim Okuluna yerleştirildi. 30 Ekim Cumartesi sabahı hasar tespit çalışmalarına başlanırken, mağdur vatandaşlarımıza 150 adet yatak, 350 adet battaniye ve 250 adet çocuk battaniyesi dağıtıldı. Kadın ve çocuklara giyecek yardımı da sağlandı. Sıcak ortama nakillerini sağladığımız vatandaşlarımıza sıcak yemek, kahvaltı ve çay servisi yaptık. Okulda ikamet ettirdiğimiz vatandaşlarımıza mobil büfe ve Belediyemizin imkanları ile sabah, öğlen ve akşam yemeği de sağlandı.

Şile Belediyesi Çevre ve Temizlik Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerimizde 30 Ekim cumartesi günü hasarlı bölgelerde yıkama ve temizlik çalışmalarına başladılar. Arazözler ve süpürge araçları ile sel sularının izleri silindi. Kullanılamayacak duruma gelen bazı ev eşyaları yine ekiplerimiz tarafından kaldırıldı. Temizlik ve yıkama çalışmalarımızın %90'lık bölümü 31 Ekim Pazar günü tamamlandı. Evleri oturulamayacak durumda bulunan 14 aile ise Belediye ekiplerimiz tarafından kullanılmayan bir okula transfer edildiler. Barınma ihtiyaçları, evleri oturulacak duruma gelene dek Belediyemiz tarafından karşılanacak olan ailelere düzenli olarak sıcak yemek dağıtımı yapıyor, giyecek yardımı sağlıyoruz.

Belediyemiz tarafından Ağva Mahallemizde yapılan hasar tespit çalışmalarını rapor olarak İstanbul Valiliği'mize, Büyükşehir Belediyemiz'e, Kaymakamlığımız'a sunduk.

Ağva'da mevcut gelişmeler Belediye Başkanlığımız tarafından takip edilmekte, Ağva mahallemize ilişkin yardım çalışmalarımız devam etmektedir. Belediyemiz ilgili kurumlarla taşkın sürecini etkileyen, dere ıslahı, barınak ve taşkın riskini azaltacak önlemler noktasında çalışmalar başlatmıştır.

04/11/2010

Oy Ver

Yorum Yap

Bağlantılar

Hakkımızda  |  Kullanım Şartları  |  Gizlilik Bildirimi  |  Reklam  |  İletişim

Şile Port & Ağva Port   Copyright 2010-2015 (c) Her Hakkı Saklıdır.
İmtiyaz sahibi Site Fabrikası 'dır. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılması, diğer sitelerde ve medyada kullanılması yasaktır.
şile otelleri | ağva otelleri | hazır site | site kur | site oluştur | web sitesi

özel güvenlik şirketleri / özel güvenlik firmaları   güvenlik şirketleri istanbul / güvenlik firmaları istanbul   göktürk özel güvenlik / göktürk güvenlik firmaları   güvenlik şirketleri istanbul / güvenlik şirketleri şirketleri   yaşlı bakıcı, yaşlı bakıcısı / hasta bakıcı, hasta bakıcısı   çocuk bakıcı, çocuk bakıcısı / bebek bakıcı, bebek bakıcısı