20 Nisan 2015 Pazartesi 01:52:16

Yeni Üye  |  Üye Giriş  |  Şifrem Ne?
Şile Köyleri
Şile Sahilleri
Şile Mahalleleri
Şile Sağlık Kurumları
Şile Eğitim Kurumları
Şile Kamu Kurumları
DENİZ MAĞARALARI

Şile adalarından ocaklı adanın batısında OCAKLIADA MAĞARASI, Şile limanının doğusunda TERSANE(YALI) MAĞARASI, Şile burnunun güneyinde FENERALTI(FUSA) MAĞARASI, Şile harman kaya burnu batısında AKŞAM GÜNEŞİ MAĞARASI, Şile doğusunda Yay burnu güneyinde TAVANLI 1 MAĞARASI, TAVANLI MAĞARASI, ayrıca Kabakoz deniz inleri, kilimli inleri, malkaya deliği gibi bir çok mağara vardır.

Sofular Mağarası

Şile'nin batısındaki Kızılca-Sofular köylerinin kuzeyinde, deniz seviyesinden 12 m yükseklikte "Mağara Burnu" denilen mevkide yer alıyor Sofular Mağarası. Şilelilerin eskiden beri bildikleri mağara Roma döneminden kalma ve daha önceleri "Xenophon Mağarası" adıyla anılmış. Bir süre kilise olarak kullanıldığı iddia edilmekte. Mağaranın içindeki putperest mihrabı ve salondaki basamak gibi şekillere dayanarak mağaranın din turizmi ve arkeolojik değerler yönünden önemli bir yere sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Ekşioğlu Mağarası

Ekşioğlu Mağarası, Şile ilçesi merkezi güneydoğusunda ve Şile'ye 6 km uzaklıkta bulunuyor. Kalkerli arazilerde erime ve çökme sonrası meydana gelen çukurluklar anlamına gelen bir erime dolini tabanında oluşum göstermiş. Dolinler dolayısıyla yağışsız zamanlarda gidilebiliyor mağaraya. Mağaranın bulunduğu alan 1995 yılında kısa bir süre Şile çöplüğü olarak kullanılmış. Ancak yapılan çalışmalar sonrasında Ekşioğlu Mağarası günışığına çıkarılmış. Sonuçta bir yanlış kullanım, Şile'nin yeni bir mağaraya kavuşmasıyla sonuçlanmış.

İnkese Mağarası

Sortullu Köyü'nün 1.5 km güneyinde bulunan İnkese Mağarası Suçıkan Mağarası'yla alt giriş ağzından bağlantılı. Bu mağaraya ulaşım diğerlerine nispeten daha kolay. Özellikle çevre köy sakinleri olan Hacılı ve Sortullu köylerince uzun zamandır bilinen bir mağara bu. Hıristiyanlığın yayılış döneminde kilise olarak kullanılmış ve içinde bir de devamlı akan yeraltı deresi bulunmakta.

Akşamgüneşi Mağarası

Zeki Müren veya Pavli adası olarak da adlandırılıyor Akşamgüneşi Mağarası. Şile kuzeydoğusundaki eski ismi Papaz Burnu (şimdi Harmankaya Burnu) mevkiinde yer alıyor. Ulaşım sadece uygun hava koşullarında tekneyle yapılabiliyor. Tarihin ilk çağlarından beri bilinen mağara, ağzının batıya açık olması ve güneşin batarken ışıklarını vurmasından dolayı günümüzde Akşamgüneşi adıyla anılıyor. Ayrıca ünlü ses sanatçımız Zeki Müren burada yüzmüş olduğu için Şilelilerce Zeki Müren Mağarası olarak adlandırılıyor. 

Gösterim : 7892   Puan : 26

Oy Ver

Yorum Yap

Bağlantılar

Hakkımızda  |  Kullanım Şartları  |  Gizlilik Bildirimi  |  Reklam  |  İletişim

Şile Port & Ağva Port   Copyright 2010-2015 (c) Her Hakkı Saklıdır.
İmtiyaz sahibi Site Fabrikası 'dır. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılması, diğer sitelerde ve medyada kullanılması yasaktır.
şile otelleri | ağva otelleri | hazır site | site kur | site oluştur | web sitesi